Reklama

Wymienianie swojego telefonu na nowszy model zawsze jest ekscytującym przeżyciem. Najpierw spędzamy długie godziny na wyszukiwaniu odpowiedniego dla nas modelu. Sprawdzamy parametry telefonu, żywotność baterii i upewniamy się, że aparat fotograficzny robi dobre zdjęcia. Kiedy już wybierzemy nowy model, nie możemy doczekać się, kiedy kurier zapuka do naszych drzwi. Najlepszy jest jednak sam moment otwarcia paczki i pierwszych kilku dni, kiedy jesteśmy posiadaczami pachnącego nowością smartfona.

 

Czym grozi niezabezpieczenie smartfonu przed uszkodzeniami?

Niestety, nic nie trwa wiecznie, a początkowo idealna obudowa naszego telefonu stopniowo dostaje różnego rodzaju rysy. Najgorzej, gdy upadnie on nam na podłogę. Nasz telefon może się wtedy mocno uszkodzić, a nawet pęknąć, na przykład w miejscu wyświetlacza. To z kolei może nam całkowicie odebrać radość z jego posiadania, lub nawet uniemożliwić normalne korzystanie. Na szczęście są na to dobre rady – zaopatrując się w odpowiednie etui do smartfona, na zawsze ochronimy go przed ewentualnym uszkodzeniem.

Na rynku mamy obecnie sporo rodzajów ochronnych pokrowców, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z ich podstawowymi typami. Poniżej prezentujemy podział na podstawowe rodzaje form zabezpieczeń smartfonów.

Zamykane etui z klapką

Jest to rodzaj pokrowca zapinanego na magnes. Umieszczamy w nim telefon na stałe, jest więc najlepszy w sytuacjach, kiedy chcemy “schować” nasz aparat. Niestety, takie etui nie jest zbyt wygodne, ponieważ ciągłe jego otwieranie może być dla nas nieco uciążliwe. Dobrze sprawdza się jednak wtedy, gdy telefon często jest narażony na upadki, lub gdy korzystamy z niego rzadko. Tył etui jest wykonany z elastycznego materiału i ma na celu zapewnić ochronę “pleców” naszego smartfona. Jego przód i ekran są za to chronione przez otwieraną klapkę, która jest wyłożona miękkim materiałem. Takie etui można wygodnie postawić wraz z telefonem, co jest bardzo przydatne na przykład przy czytaniu e-booków, czy oglądaniu filmów. Posiada ono również otwory na złącza systemowe i wszelkiego rodzaju klawisze, a dodatkowo w jego przedniej klapie znajduje się kieszonka na dokumenty, czy karty płatnicze.

Pokrowce typu “plecki”

Są one nakładane na tył telefonu i tam też zapewniają największą ochronę. Przód za to jest na stałe “otwarty”, więc wyświetlacz nie jest już tak dobrze chroniony, jak w przypadku etui zamykanego. Dużą zaletą pokrowców jest jednak ich lekkość i elastyczność, a także fakt, że nie pogrubiają one zbytnio smartfona. Etui typu “plecki” są szczególnie lubiane przez kobiety i stanowią przyzwoitą ochronę dla telefonu w sytuacjach, kiedy nie jest on zbyt często narażony na różnego rodzaju upadki.

Inne rodzaje etui do telefonów

Na rynku jest też dostępnych wiele innych rodzajów etui, które możemy zakupić. Najmniej trwałe będą te z plastiku – pierwsze poważniejsze uderzenie może się skończyć dla smartfona jak i samego etui bardzo nieprzyjemne. Gdy telefon często nam upada, lepiej zainwestować na przykład w etui silikonowe. Zapewnia ono dobrą ochronę, chociaż jego solidność często jest uzależniona od jakości samego tworzywa, z którego jest wykonane. Najbardziej trwałe są pokrowce pancerne z poliwęglanu i włókna węglowego. Niestety, są też najdroższe, lecz gdy chcemy ochronić naszego smartfona, który kosztuje zazwyczaj kilka razy więcej niż samo etui, nie warto na nim oszczędzać. Wszystkie z prezentowanych form zabezpieczenia naszych smartfonów za pomocą etui są dokładnie opisane na stronie StrefaEtui.pl.

Szkło hartowane

Jest to przeźroczysta nakładka, którą stosuje się na przód i tył telefonu. Zapewnia dobrą ochronę na przykład podczas przechowywania telefonu w torebce. Wtedy jest on chroniony przed zarysowaniem przez inne ostre przedmioty. Szkło hartowane dobrze chroni też telefon przed upadkiem, jednak pamiętajmy, że nie zawsze będzie skuteczne.   

Twardość szkła hartowanego jest oznaczana w tak zwanej skali twardości Mosha (od 0H do 10H.) Warto wybierać szkła o twardości minimum 8H, a najlepiej 9H lub 10H. Najczęściej oferowaną wersją twardości szkła jest 9H, która zapewnia wystarczającą ochronę w codziennym użytkowaniu.