Reklama

Grupa HDMI Forum ogłosiła pełną specyfikację standardu HDMI 2.1 na targach CES w Las Vegas, ujawniając wsparcie dla wideo w 4K, 8K, a nawet 10K – w 120 FPS. Wyższe rozdzielczości będą wymagały nowych kabli kompatybilnych wstecz z obecnymi urządzeniami.

Zapowiedziana specyfikacja HDMI w wersji 2.1 zwiastuje przede wszystkim pełną obsługę dla treści wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości i dużej płynności. Najwcześniej doświadczymy pewnie materiałów 4K/120Hz, ale standard przewiduje obsługę filmów nawet w jakości 8K/60Hz.

W HDMI 2.1 dodano nowy tryb przeznaczony specjalnie dla graczy: Game Mode VRR. Pozwoli on na dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania obrazu, co w efekcie zmniejszy rozchodzenie się obrazu oraz opóźnienia w przesyle informacji z kontrolera, klawiatury czy myszki. Game Mode VRR będzie kompatybilny zarówno z komputerami osobistymi, jak i konsolami.

Aby cieszyć się wszystkimi nowościami trzeba będzie wyposażyć się w nowy przewód HDMI 48Gbps oraz posiadać kompatybilny sprzęt. Oczywiście w pełni kompatybilny wstecznie z HDMI 2.0 i 1.4.

Nowa wersja standardu HDMI oferuje także dynamiczne HDR, co oznacza możliwość optymalizacji kolorów w każdej scenie z osobna, a nawet w każdej odrębnej klatce. To oznacza, że w każdym momencie obraz będzie odpowiednio dostosowany w kwestii głębi, jasności, kontrastu i ostrości. Audiofili zaś zadowoli fakt, że wraz z nowym standardem HDMI wprowadzono wsparcie dla tzw. dźwięku obiektowego, np. dla standardu Dolby Atmos.

 

Źródło: HDMI Forum