Reklama

Rynek obfituje w usługi internetowe, dlatego wybór oferty najlepiej dopasowanej do własnych oczekiwań nie należy do łatwych zadań. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy potrzebny jest dostęp do internetu w domu, czy też lepszym rozwiązaniem będzie internet mobilny. Czym charakteryzują się oba rodzaje usług?

 

Wybór internetu w zależności od potrzeb

 

Przy wyborze internetu należy uwzględnić, w jakich sytuacjach i w jakim celu korzystamy z niego najczęściej. Gdy jest potrzebny do nauki lub pracy w domu, odpowiedź stanowi zdecydowanie internet stacjonarny. Nie oznacza to jednak, że musimy być przykuci do komputera wyłącznie w miejscu, gdzie został postawiony. Obecnie operatorzy oferują dodatkowo sygnał Wi-Fi, dzięki czemu w obrębie domu można z powodzeniem korzystać z laptopów, tabletów i smartfonów. Natomiast w sytuacji, gdy posługujemy się internetem głównie poza domem, a na dodatek jesteśmy w ciągłym ruchu, mobilna wersja sprawdzi się doskonale. Umożliwia kontakt ze znajomymi z dowolnego miejsca, a także sprawdzanie rozmaitych informacji, jak i załatwianie spraw w bankach, zamawianie biletów i rozwiązywanie wielu innych problemów.

 

Różnice w szybkości łącza internetowego

 

Gdy na rynku dopiero pojawiały się usługi internetu mobilnego, istniała ogromna przepaść w kwestii szybkości łącza w porównaniu z internetem stacjonarnym. Obecnie różnice są znacznie mniejsze, ale nadal szybkość transmisji danych zapisuje się na plus po stronie internetu stacjonarnego. Dlatego pod uwagę należy wziąć charakter korzystania z internetu. Jeżeli niezbędny jest szybki dostęp do informacji, istnieje potrzeba ściągania i odbioru dużej ilości plików, a także ich wysyłania, wówczas oczekiwania spełni tylko internet stacjonarny. Gdy jednak internet jest potrzebny do mniej angażujących czynności i istnieje potrzeba korzystania z niego poza domem, wówczas można zadowolić się internetem mobilnym, czyli tym samym mniejszą szybkością łącza.

Stabilność łącza pod lupą

 

Mając do czynienia z internetem stacjonarnym, można być spokojnym nie tylko o szybkość ładowania strony, ale również o ciągłość transferu danych. Łącze internetu  stacjonarnego jest zdecydowanie bardziej stabilne niż w jego wersji mobilnej. Na szybkość i stabilność internetu mobilnego mają niestety wpływ warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest również liczba osób korzystających z łącza w tym samym czasie. Im więcej osób zagląda do sieci równocześnie, tym większe problemy z łączem się pojawiają. Na szczęście coraz popularniejsze stają się nowoczesne sieci LTE, które eliminują różnice pomiędzy korzystaniem z internetu stacjonarnego i mobilnego, zapewniając pewny dostęp do usług w każdym miejscu.

Koszt internetu – który jest tańszy?

 

Liczne oferty operatorów sprawiają, że internet można uzyskać w rozmaitych cenach, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, że internet mobilny jest tańszy od stacjonarnego lub odwrotnie. Wszystko zależy od wykupionego pakietu. Patrząc jednak na usługi takie jak: https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet, można stwierdzić, że internet stacjonarny bez limitu danych jest zawsze pożądaną opcją, ponieważ płacąc stały abonament, możemy korzystać z niego bez żadnych ograniczeń.