Tourist set: map, bag and walkie-talkie
Reklama

Ręczne radiotelefony, potocznie zwane również krótkofalówkami to sprzęt niezbędny wszędzie tam, gdzie potrzebna jest sprawna komunikacja między wieloma osobami, pracującymi na dużym, otwartym terenie. Dostępnych na rynku modeli jest multum – jak spośród nich wybrać ten najlepszy?

Jakość obudowy

O tym, czy nasza krótkofalówka przetrwa próbę czasu decyduje w dużej mierze trwałość i szczelność jej obudowy. Jest to kwestia szczególnie istotna, jeśli aparat ma być używany niezależnie od warunków pogodowych oraz terenowych. Może zdarzyć się, że krótkofalówka wypadnie operatorowi z rąk na ziemie lub zostanie zmoczona przez silny deszcz – uszkodzenie obudowy lub wilgoć przedostająca się przez nią do wnętrza w wielu przypadkach oznacza praktyczną śmierć całego urządzenia. Dlatego jeśli zależy nam na tym, by nasza krótkofalówka radziła sobie w najtrudniejszych sytuacjach, powinniśmy wybierać spośród modeli z obudową z tworzywa ABS – jest ono na tyle odporne, że wytrzymuje upadek na beton z wysokości nawet 2 metrów. Jeśli chodzi o szczelność, to w specyfikacji urządzenia jednym z parametrów powinna być klasa szczelności. -Wyróżnia się 10 klas szczelność, oznaczonych cyframi od 0 do 9 – wyjaśnia specjalista firmy AZ Studio – Im wyższa klasa, tym większa szczelność, urządzenia w klasie 0 są w ogóle nie szczelne i łatwo ulegają zalaniu, z kolei te w klasie 9 są w stanie wytrzymać strumień wody o ciśnieniu od 80 do 100 bar. Niektóre urządzenia posiadają obudowy do pracy w ekstremalnych warunkach, odporne m.in. na wpływ eksplozji.

Akumulator

Kolejna kwestia to zasilane, w jakie wyposażona jest nasza krótkofalówka – sprawdzamy jego typ, pojemność (podaną w miliamperogodzinach – mAh) oraz sposób ładowania. Typowy akumulator charakteryzuje się pojemnością w granicach od 500 do 800 mAh – urządzenia profesjonalne wyposażane są w baterie o pojemności do nawet 2000 mAh. Im większa wartość, tym dłużej bateria może pracować bez ładowania – dla profesjonalnych urządzeń czas ten może wynosić nawet 20 godzin bez. Koniecznie należy sprawdzić, czy akumulatory można ładować w ładowarce, czy musi on znajdować się w urządzeniu – to pierwsze rozwiązanie jest dużo wygodniejsze, gdyż rozładowany akumulator możemy zastąpić świeżym i dalej używać urządzenia bez konieczności zostawiania go podłączonego do prądu. Najczęściej o pojemności i trwałości baterii decyduje jej typ – najlepsze pod tym względem są baterie litowo-jonowe, oznaczane symbolem Li-ion, mimo to najczęściej spotykane są akumulatory niklowo-wodorowe

Funkcjonalność

Przez funkcjonalność krótkofalówki należy rozumieć nie tylko ilość funkcji, czyli zakres częstotliwość, ilość kanałów czy szyfrowanie transmisji, ale również łatwość użytkowania urządzenia. Warto zwracać uwagę na to, czy do urządzenia dołączane są akcesoria ułatwiające jego obsługę, choć z drugiej strony niech nie przysłoni nam to zdrowego rozsądku – kupno urządzenia tylko dlatego, że sprzedawane jest w zestawie z gadżetami, szczególnie takimi, których nie wykorzystamy w praktyce, nie jest dobrym pomysłem.