Reklama

Chcesz zainstalować MIUIPolska/Cyanogenmod’a na swoim telefonie Xiaomi? Nie wiesz jak odblokować bootloader lub masz z tym problem? – Ten poradnik jest dla Ciebie!

Witajcie! Jako, że zeszłotygodniowa aktualizacja MIUI w urządzeniach z systemem bazującym na androidzie Nougat powoduje blokowanie bootloadera, wiele osób ma problem/nie potrafi poradzić sobie z ponownym jego odblokowaniem. W tym poradniku postaram się w prosty sposób opisać cały proces 🙂

Zablokowany bootloader posiadają także nowe urządzenia. Mają one wgrany system MIUI Global, aby zainstalować MIUIPolska (Xiaomi.eu) lub custom romy tj. Cyanogenmod (LineageOS) należy go odblokować. Blokowanie bootloadera przez producenta zapobiega przed wgrywaniem przez nieuczciwych sprzedawców tzw. “syfiastych” systemów, które mogą mieć wgrane różne “prezenty” – malware, reklamy lub dziwne, chińskie aplikacje. Jest na szczęście bardzo łatwy, oficjalny sposób na odblokowanie bootloadera w telefonie 🙂

ODBLOKOWANE BOOTLOADERA MOŻE WYMAZAĆ WSZYSTKIE TWOJE DANE – PAMIĘTAJ O ZROBIENIU BACKUPU!

0. Czy mam zablokowany bootloader?

Nowe telefonu Xiaomi od 2016 roku posiadają zablokowany bootloader, jeżeli chcesz sprawdzić czy masz odblokowany bootloader zapraszam do tego, krótkiego poradnika 🙂

1. Uzupełnienie danych na koncie Xiaomi

Wchodzimy na stronę logowania do konta Xiaomi i logujemy się na konto, które założyliśmy przy pierwszym uruchomieniu telefonu (jeżeli tego nie zrobiliście można je założyć także na tej stronie).

Po zalogowaniu ukazuje nam się ekran informujący o zabezpieczeniu konta, jeżeli nie mamy 100 punktów należy uzupełnić dane tj. nr tel, adres e-mail oraz kraj zamieszkania.

Jeżeli wszystko jest uzupełnione możemy przechodzić dalej 🙂

 

2. Składanie wniosku o nadanie praw do odblokowania bootloadera

1. Przechodzimy na tą stronę.

2. Klikamy “Unlock Now”.

3. Uzupełniamy dane. Pamiętajcie, aby w polu “name” wpisać jedynie swoje imię, ponieważ inaczej próba wysłania formularza zakończy się błędem.

4. Podajemy kod z smsa i gotowe.

Na otrzymanie drugiego SMS’a powiadamiającego o nadaniu praw do odblokowania bootloadera musimy poczekać 3-25 dni. Jeżeli posiadasz rangę “Diamond member” lub wyższą na forum en.miui.com to trafiasz na białą listę i otrzymasz zgodę o wiele szybciej.

Ostatnio zauważyłem, że prawa do odblokowywania bootloadera są przyznawane, a użytkownik nie dostaje SMS’a z potwierdzeniem. Polecam spróbować po kilku dniach od złożenia wniosku.

3. Pobieranie MiFlashUnlock

Jeżeli otrzymacie SMS’a potwierdzającego nadanie praw można działać dalej. Pobieramy program z tego linku.

4. Odblokowywanie bootloadera

 1. Rozpakowujemy pobrane narzędzie do folderu.
 2.  Uruchamiamy MiFlashUnlock.exe i klikamy “Agree”
 3. Logujemy się na konto Xiaomi posiadające prawa do odblokowywania bootloadera
 4. Po zalogowaniu powinniśmy ujrzeć taki ekran:
 5. Na telefonie logujemy się na to samo konto na które jesteśmy zalogowani w programie.
 6. Wchodzimy do stawień – Informacje o telefonie – 5 razy klikamy na “Wersja MIUI”. Powinien pojawić się komunikat, mówiący o tym, że włączyłeś tryb programisty.
 7. Cofamy się do głównego ekranu ustawień – Dodatkowe ustawienia – Opcje programistyczne: Włączamy tu opcję: “Zdjęcie blokady OEM”. UWAGA! W nowszych telefonach(Mi6, Mi Max 2) trzeba dodatkowo wejść w zakładkę “Stan odblokowania Mi” i powiązać telefon z kontem Xiaomi.

   W Xiaomi Mi6 musimy odczekać 72 godziny od powiązania telefonu z kontem Xiaomi.

  Zauważyłem problemy z powiązaniem konta z urządzeniem na systemie Global Stable, w takim przypadku polecam przejść na system Global Developer.

 8. Wyłączamy telefon.
 9. Wciskamy Vol- i Power jednocześnie. Telefon powinien uruchomić się w trybie Fastboot:

Podłączamy telefon do komputera przez kabel USB. Komputer powinien sam odnaleźć odpowiednie sterowniki. Jeśli telefon rozpoznawany jest inaczej niż android device, np. jako Kedacom USB Device: podłącz telefon w trybie fastboot, wejdź w menadżer urządzeń w Windows i odinstaluj Android Bootloader Interface, po czym odłącz telefon i podłącz ponownie (nadal w trybie fastboot). To powinno naprawić problem.

 1. Klikamy “Unlock”, pojawi się ekran, w którym będzie przebiegał proces odblokowywania.
 2. Telefon uruchomi się ponownie, a my możemy cieszyć się odblokowanym bootloaderem

Oto właśnie cała filozofia odblokowywania bootloadera w urządzeniach Xiaomi. Nie jest to trudne 😉 W razie problemów piszcie w komentarzach – postaram się pomóc każdemu.

Podobał Ci się wpis? Pomógł Ci w rozwiązaniu problemu? – Daj lajka na facebook’u – Dla Ciebie to tylko kliknięcie, dla mnie ogromna motywacja do pisania kolejnych wpisów 🙂

Wgrywanie TWRP opisane jest w tym poradniku.

 

Podobał się/Pomógł Ci ten poradnik?

Loading ... Loading ...