Reklama

Kamery i systemy alarmowe cieszą się coraz większą popularnością, również w przypadku domów jednorodzinnych. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy system alarmowy jest taki sam.

Systemy alarmowe i ich rodzaje

Najbardziej uniwersalne są systemy standardowe. W tym przypadku czujki i detektory są rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach przy pomocy kabli. Schodzą się w jednym miejscu w centrali alarmowej. Na zewnątrz budynku umieszczane są sygnalizatory dźwiękowe i alarmowe. Instalacje tego rodzaju są stosunkowo tanie, a przy tym skuteczne. Jednak warto o nich pomyśleć już na etapie budowy domu, aby sprytnie ukryć kable pod tynkiem. Innym rozwiązaniem są systemy bezprzewodowe. Jak sama nazwa wskazuje nie posiadają one okablowania. Poszczególne elementy systemu łączą się ze sobą drogą radiową i są zasilane bateryjnie. Montaż takiego systemu jest bardzo łatwy, ale są pewne zastrzeżenia co do ich skuteczności. Niestety sygnały przesyłane drogą radiową mogą ulegać zakłóceniom, co nie pozwala na poprawne funkcjonowanie systemu. Z kolei systemy z zabezpieczeniem przeciwko zakłóceniom sygnału są bardzo drogie. 

Systemy Sygnalizacji Włamani i Napadu

Ciekawie prezentują się SSWiN – Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu. Są one w stanie wykryć każdy ruch w budynku i poza nim. W chwili wykrycia ruchu instalacja generuje sygnał dźwiękowy i świetny. Sygnał wędruje do centrali, a także do właściciela budynku i stacji monitorowania. Na ogół taka stacja znajduje się na wyposażeniu firmy ochroniarskiej. Niekiedy stacje SSWiN są rozbudowane o inne funkcje. Najczęściej posiadają dodatkowe czujki magnetyczne, czujki wibracyjne czy czujki stłuczenia szyby.

Klasy systemów alarmowych 

Klasa systemów alarmowych oznacza stopień ich zdolności do wykrywania zagrożeń i intruzów w budynku. W tym przypadku znaczenie ma wydajność systemu, czas przesyłu danych, jakość monitoringu itd. Na ogół klasy oznaczane są literami. Systemy klasy A są bardzo popularne. Sprawdzają się w miejscach o niskim stopniu zagrożenia włamaniem. Standardowymi nazywa się systemy klasy B, które są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i posiadają odpowiednie zabezpieczenia na wypadek sabotażu. Do budynków o podwyższonym stopniu zagrożenia włamaniem poleca się systemy alarmowe klasy C. W teorii włamywacze nie mogą ich zneutralizować w żaden sposób. Systemy klasy S są systemami najlepszymi, które radzą sobie w zmiennych warunkach. Są one stale kontrolowane przez centralne, a ich sprawność zapewnia najwyższy możliwy poziom ochrony. Jednak nie należą one do tanich. 

Jaki alarm wybrać do domu?

W klasycznym budynku dobrze sprawdzają się standardowe alarmy kablowe. Stanowią one skuteczną ochronę przed włamaniem. Warto jednak zamontować je już na etapie budowy, co wiąże się z okablowaniem. Alternatywą są systemy bezprzewodowe, ale wiele wątpliwości budzi ich rzeczywista skuteczność. Dlatego sięga się po nie jedynie wówczas, gdy montaż klasycznego systemu przewodowego jest z jakiegoś powodu niemożliwy do zrealizowania.